Fotografia wnętrz
Fotografia wnętrz, ta profesjonalna, staje się coraz bardziej popularna. Osoby sprzedające swoje domy, mieszkania czy firmy zajmujące się sprzedażą nieruchomości, odkryły (całkiem niedawno), że dobre zdjęcie jest ważne i pozwala na zdobycie znacznej przewagi nad konkurencją. W efekcie pozwala to sprzedać czy wynająć nieruchomość znacznie szybciej. Sami dobrze wiecie jak dobre zdjęcie potrafi zachęcić do zarezerwowania danego hotelu, a z kolei jak kiepska fotografia potrafi nas do tego skutecznie zniechęcić.
Fotografia wnętrz adresowana jest tak naprawdę do wielu osób. Jak wspomniałem, mogą to być osoby prywatne chcące sprzedać swoje mieszkanie. Mogą być to firmy deweloperskie, ale zakres ten obejmuje również hotelarzy, właścicieli pensjonatów czy lokale usługowe takie jak np. salony fryzjerskie, salony masażu, restauracje i wiele, wiele innych.
Przykładowe zdjęcia pomieszczenia
Poniżej chciałbym pokazać prosty przykład, który pokazuje na czym polega w skrócie różnica między amatorskim zdjęciem, a fotografią wykonaną przez osobę znającą tajniki fotografowania wnętrz.
Obie fotografie wykonane zostały dobrej klasy aparatem fotograficznym, z takim samym, szerokokątnym obiektywem.
Celowo nie użyłem tutaj telefonu czy porównania słabego i dobrego aparatu, żeby pokazać, że to tak naprawdę nie sam sprzęt robi tutaj największą pracę.
Zdjęcie nr 1 zostało wykonane przez osobę nie zajmującą się fotografią wnętrz. Zdjęcie nr 2 jest mojego autorstwa. Jak można od razu zauważyć, różnica jest wyraźnie widoczna. Pierwsze to pochylone, pionowe linie, prześwietlona powierzchnia okna, brak równowagi w oświetleniu ciemnych i jasnych fragmentów pomieszczenia. Są to problemy, których nie da się już wystarczająco dobrze wyeliminować w post procesie. Jeśli okno zostanie prześwietlone, a pozostała część zginie w cieniach, nie będzie już potem możliwości doprowadzenia takiego zdjęcia do akceptowalnego poziomu. W zdjęciu po prawej stronie natomiast, większość tych problemów została naprawionych już podczas komponowania ujęcia. To czego nie można było zrobić w trakcie sesji, naprawiono podczas obróbki komputerowej, ale już podczas robienia zdjęcia zadbano o jego poprawne naświetlenie.
Często do wspomnianych kwestii i trudności dochodzą jeszcze takie rzeczy jak: wiele okien w jednym kadrze, błyszcząca powierzchnia mebli, różnego rodzaju oświetlenie, np. żarówki energooszczędne w połączeniu z ledami, kolorowe ściany, które dają zafarb całej fotografowanej scenie i wiele innych niespodzianek.
Ważne jest również odpowiednie przygotowanie lokalu do zdjęć, ale o tym wspomniałem już TUTAJ.
Oczywiście służę radą i pomocą w kwestii przygotowania wnętrza. Tutaj też pojawia się kolejne pojęcie związane z tym typem fotografii. Jest to z angielskiego ‘Home Staging’.
Home staging – czyli kilka słów o przygotowaniu pomieszczenia
Wydaje się oczywistą rzeczą, że fotografowane pomieszczenie powinno być dobrze posprzątane. Niestety oglądając zdjęcia wnętrz w sieci, widać, że nie wszyscy o to dbają w odpowiednim zakresie.
Ważne jest też usunięcie wszystkich, zbędnych rzeczy osobistych czy np. zalegających w koszu śmieci. Istotną sprawą jest też zadbanie o interesujące dodatki, które ożywią wnętrze i spowodują, że potencjalny klient poczuje się lepiej w odwiedzanym mieszkaniu lub oglądanym na zdjęciach pomieszczeniu.
Przygotowanie nieruchomości do zdjęć, to też zadbanie o dużą ilość światła. Najlepiej jeśli będzie to światło dzienne, wpadające przez niezasłonięte zbyt mocno okno.
Ogólnie dobrze sprawdza się minimalizm. Dotyczy to zarówno ilości mebli w pomieszczeniu jak i ilości kolorów.
Powyżej tylko kilka najistotniejszych wskazówek, ale zastosowanie się do nich znacznie poprawi wygląd zdjęć i przyspieszy pracę fotografa.
Zapraszam do współpracy. Na wszelkie pytania odpowiem mailowo lub telefonicznie. Zachęcam do skorzystania z zakładki kontakt.